اخبار
1397/07/07 12:16

امید نیاز : تئاتر یک هنر وارداتی است

کارگردان و نویسنده تئاتر گفت: تئاتر در ایران هنوز جوان است و زیاد به آن پرداخته نشده، تئاتر یک هنر وارداتی است و حتی یک سده از ورود آن نمی‌گذرد .

امید نیاز با اشاره به اینکه بسیاری از کارگردانان نویسنده نیستند، اظهار کرد: گرایش به سمت آثار خارجی به این دلیل است که کارگردان متنی را انتخاب می‌کند که کمتر ضعف داشته باشد و بسیاری از آثار خارجی از این مرحله گذشته‌اند .

این کارگردان و نویسنده تئاتر، انتخاب نمایشنامه را بر اساس دغدغه و رویکرد کارگردان دانست وادامه داد: آنچه که کارگردان احساس می‌کند در حال حاضر باید براساس نیاز جامعه اجرا شود که گاهی در نمایشنامه‌های ایرانی و گاهی در نمایشنامه‌های خارجی پیدا می شود .

وی در ادامه اضافه کرد: کارگردان معمولا ترجیح می‌دهد نمایشنامه‌های غربی را کار کند که به لحاظ درام و متن قوی‌تر از آثار ایرانی باشند. البته بخش دیگری نیز به سلیقه بازمی گردد. به عنوان مثال، من کوران را بر اساس نمایشنامه‌ای از موریس مترلینگ دراماتیزه و بازنویسی کردم .

نیاز، بهره بردن از آثار خارجی را رویکردی منفی ندانست و گفت: اینکه کسی به سراغ متن خارجی برود بد نیست، مهم این است که بتواند به اندازه کافی آن را خوب اجرا کند .

این کارگردان تئاتر با تایید این موضوع که در تئاتر ایران ضعف نمایشنامه نویسی وجود دارد، درباره علت آن گفت: تئاتر در ایران هنوز جوان است و زیاد به آن پرداخته نشده است. تئاتر یک هنر وارداتی است و حتی یک سده از ورود آن نمی‌گذرد .

وی افزود: تئاتر در اصفهان چندان رشد نکرده است زیرا افرادی که تحصیلات آکادمیک داشته باشند به آن صورت وجود نداشته اما با ورود قشر جوان و تحصیل کرده این موضوع بهبود می‌یابد .


منبع: ایمنا

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر