اخبار
1399/02/17 12:34

عدم تحقق وعده‌های دولت برای حمایت از اصناف زیان‌دیده

رئیس اتاق اصناف اصفهان با اشاره به وضعیت افت رونق اقتصادی، از عملیاتی‌نشدن وعده‌های دولت گلایه کرد و خواستار چاره‌اندیشی مدیران استانی و مدیران کلان کشوری، در خصوص دریافت مالیات از اصناف با توجه به شرایط پیش‌آمده شد .

رسول جهانگیری در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: اصنافی که شرایط پرخطری دارند متاسفانه هنوز بازگشایی نشده‌اند و اصناف با ریسک کم و متوسط که در حال حاضر اجازه فعالیت دارند نیز با ظرفیت کمتر از ۱۰۰ یا حتی کمتر از ۵۰ درصد مشغول کار هستند .

رئیس اتاق اصناف اصفهان با اشاره به خسارت سنگین اصناف مختلف به خاطر شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: ما تاکنون چیزی دال بر حمایت دولت از اصناف ندیده‌ایم و در حال حاضر که فصل دریافت مالیات‌هاست از دولت این تقاضا را داریم که شرایط اقتصادی اصناف را ببینند .

وی افزود: مطالبات اصناف را به ستاد استانی و ملی کرونا، وزارت صمت و اقتصاد منعکس کردیم اما اقدامات عملی صورت نگرفته‌است؛ از جمله اینکه همچنان وضعیت تسهیلات اعطایی به اصناف زیان‌دیده، نامعلوم است، بودجه بیمه بیکاری کارگران صنفی بیکارشده که ثبت نام خود را انجام داده‌اند تأمین نشده است و به خاطر محدودیت‌های قانونی زیادی که گذاشته شده از هر ۱۰ نفر به سختی به یک نفر تعلق می‌گیرد .

جهانگیری خاطرنشان کرد: ماه آینده زمان ارائه سالنامه‌های مالیاتی است و در شرایطی که اصناف از طرفی هزینه‌های اجاره‌بها و حقوق کارگران خود را پرداخت کرده، و از سوی دیگر با بسته بودن محل کسب یا رکود اقتصادی ناشی از کرونا مواجه بودند، این انتظار وجود دارد که در مقطع کنونی، مدیران استانی و مدیران کلان کشوری در خصوص اخذ مالیات از اصناف، شرایط آن‌ها را در نظر بگیرند .

رئیس اتاق اصناف اصفهان در خصوص مجوزهای بهداشتی لازم برای بازگشایی اصناف، عنوان کرد: در حال حاضر دو نوع از اصناف را داریم؛ اصناف سلامت‌محور که به طور طبیعی و جدای از بیماری کرونا باید یکسری از دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و مجوزهای مربوط به آن را هم هنگام گرفتن پروانه کسب دریافت می‌کنند و اصنافی که از درجه کمتری از حساسیت برخوردارند و باید پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت را رعایت نمایند .

وی در ارتباط با تخلفات اصناف در ماه مبارک رمضان تصریح کرد: در حال حاضر برای اصناف ما ساعت کاری تعیین شده است؛ به طور مثال رستوران‌ها، کله‌پزی‌ها و مراکز طبخ حلیم و آش از ساعت ۱۴ به بعد و فست‌فودها از ساعت ۱۷ به بعد، به صورت بیرون‌بر، اجازه کار دارند و مواردی که تخلف کردند، در ابتدا به آن‌ها تذکر داده ‌شد و در صورت تکرار تخلف، پلمپ مکان صورت گرفت .

جهانگیری افزود: میزان تخلفات اصناف نسبت به ماه رمضان سال گذشته به خاطر شیوع ویروس کرونا کمتر بوده است؛ چرا که از طرفی مراجعه مردم نسبت به گذشته کاهش یافته و طبیعتاً با افت رونق اقتصادی، تخلفات هم پایین می‌آید و از سوی دیگر، به خاطر بیماری کرونا، خود اصناف در رعایت موارد بهداشتی دقت نظر بیشتری دارند .

رئیس اتاق اصناف اصفهان درباره کمک‌های مؤمنانه اصناف در ماه مبارک رمضان بیان کرد: ۲۰ تا ۲۴ درصد افراد هر جامعه‌ای را صنوف تشکیل داده و اکثر خیریه‌های استان اصفهان نیز مورد حمایت افراد متشرع صنفی هستند و بنابراین، کمک‌های مؤمنانه اصناف در جای خود انجام می‌شود اما باید در نظر داشته‌باشیم که بیشتر اصناف در وضعیت خوب اقتصادی برای کمک به اقشار کم بضاعت قرار ندارند .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر