اخبار
1399/02/14 16:06

بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در اصفهان ایجاد می‌شود

بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌ قیمتی برای اولین بار در کشور در محدوده مرکزی شهر اصفهان ایجاد می‌شود .

برای این منظور روز شنبه جلسه‌ای بصورت ویدئو کنفرانس با حضور معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت  و مدیرعامل سازمان ایمیدرو و سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران و کنسرسیوم سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی برای بررسی پیشرفت‌ها و اقدامات انجام شده در این زمینه برگزار شد .

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در این جلسه با اعلام اینکه مکان مناسبی برای این بازارچه با همکاری شهرداری اصفهان پیش‌بینی شده است گفت : سرای مدنظر پس از بازدید از مکان‌های زیادی انتخاب شده و  فضای مناسبی و در چندین طبقه با مسیر دسترسی مناسبی دارد تا بتوان شرایط خوبی را برای استان و کشور در اصفهان ایجاد کرد .

ایرج موفق راه‌اندازی این بازارچه را توانایی خوبی در زمینه صنعت سنگ قیمتی  برشمرد و گفت:با توجه به وضعیت صنایع دستی و قدمت استان در مقوله  طلا و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی می‌توان به عنوان یک فرصت ارزشمند با ارزش افزوده بالا و سهم اشتغالزایی بسیار خوب روی آن سرمایه گذاری کرد .

وی همچنین با اشاره به واگذاری کمیته قوانین و مقررات سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به استان اصفهان گفت: در این کمیته درصدد پیگیری بحث‌های برندسازی و اصلاح نظام تعرفه هستیم .

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان افزود: همچنین در این کمیته به دنبال انجام بحث قیمت‌گذاری هستیم به شکلی که قیمت روی فلز توسط بانک مرکزی در مرکز و نمایندگان آن بانک در استان‌ها انجام شود .

وی اضافه کرد: از این طریق می‌خواهیم با مرکزیت اصفهان، تجار و بازرگانانی که در این زمینه تلاش می‌کنند و بلاتکلیف و سردرگم هستند و به سختی می‌توانند با مجوز صادرات و واردات سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را  انجام دهند سامان داده شوند تا با آرامش بتوانند به فعالیت‌های فرآوری که قرار است روی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی انجام شود بپردازند .

موفق ادامه داد: در زمان حاضر یک گواهینامه کشف برای سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در استان وجود دارد ولی بصورت پراکنده ذخایری را در بحث سنگ‌ها داریم که درصدد انجام کارهای اکتشافی روی آن ذخیره ها هستیم .

اصفهان، از لحاظ تعداد تراشنده سنگ قیمتی و مصرف در رتبه دوم کشور قرار دارد،که این تمام کارگاه‌های طلاسازی و نقره سازی و همچنین بخش فیروزه کوبی را شامل می‌شود .

اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی صنعتی ترین استان کشور بشمار می رود .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر