اخبار
1397/06/25 02:00

مهدلو : شرکت‌های صوری خط قرمز سازمان امور مالیاتی است

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: عمده فعالان اقتصادی از دلال‌ها حمایت می‌کنند و مهم‌ترین عامل در متوقف شدن چرخه مالیات بر ارزش‌افزوده همین دلال‌ها و واسطه گرانی  هستند که بیشترین منعفت را از پنهان‌کاری می‌برند .

به گزارش اتاق بازرگانی اصفهان، بهروز مهدلو در نشستی با نمایندگان اتاق بازرگانی، با اشاره به تعیین 6 هزار و 900 میلیارد تومان مالیات برای سال 97  استان اصفهان، اظهار کرد: از سال آینده پیش‌بینی مالیات هر استان بر اساس مستندات واقعی و بدور از گمانه‌زنی‌ها  خواهد بود .

وی از 6 هزار میلیارد تومان مالیات معوق در استان اصفهان خبر داد و افزود: اغلب این میزان به شرکت‌های صورتی اختصاص دارد و پرونده‌های قضایی متعددی در این زمینه تشکیل شده است .

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان به پرونده‌های متعدد مالیاتی که مودی در ظاهر یک بازنشسته یا خانه‌دار است اشاره کرد و گفت: برخی از شرکت‌های صوری با سوءاستفاده از افراد اقدام به فعالیت‌های اقتصادی پنهانی می‌کنند و مالیات معوق را برای این افراد جا می‌گذارند .

وی از فعالان اقتصادی خواست که در  خریدوفروش‌های روزانه خود به سراغ شرکت‌های صوری نروند و معاملات خود را با شرکت‌ها و افراد معتبر انجام دهند .

مهدلو تاکید کرد: متاسفانه عمده فعالان اقتصادی از دلال‌ها حمایت می‌کنند و مهم‌ترین عامل در متوقف شدن چرخه مالیات بر ارزش‌افزوده همین دلال‌ها و واسطه گرانی  هستند که بیشترین منعفت را از پنهان‌کاری می‌برند .

وی از برخورد قاطع  سازمان امور مالیاتی استان با شرکت‌های صوری خبر داد و گفت: شرکت‌های صوری خط قرمز دارایی است .

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان به استرداد بخشی از مالیات بر ارزش‌افزوده شرکت‌های طرف مقابل با شهرداری اشاره کرد و گفت: شهرداری‌ها از سازمان مالیاتی طلبکار مالیات بر ارزش‌افزوده هستند و شرکت‌هایی که با شهرداری فعالیت می‌کنند بدهکار این مالیات به سازمان مالیاتی هستند. تهاتر این بدهی و طلب می‌تواند به شرکت‌های تولیدی و خدمات کمک کند .

وی  تاکید کرد: از سال 98 که سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی (سنیم) به صورت جامع مستقر می‌شود فعالان اقتصادی که دو دفترِ باشند با جرایم سنگین از جمله زندان روبرو خواهند شد .

مهدلو افزود: در اصلاحیه قانون جدید نیز برای ممیزان مالیاتی هم حکم زندان در نظر گرفته شده است .

نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست خواستار شفاف‌سازی و عادلانه شدن مالیات بنگاه‌های اقتصادی  شد و گفت: سطح مالیات تعیین شده استان اصفهان بدون توجه به شرایط کسب‌وکار بالا است که این سطح باید متناسب با فعالیت بنگاه‌های اقتصادی تعیین شود .

مصطفی رناسی خواستار شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و عدالت در دریافت مالیات شد و افزود: دریافت مالیات متناسب با فعالیت اقتصادی همه فعالان اقتصادی را به شفاف‌سازی  تشویق می‌کند .

وی تصریح کرد: بنگاه اقتصادی باید فعال باشد تا بتواند مالیات بپردازد و سازمان مالیاتی باید زمینه فعالیت مداوم این بنگاه‌ها را فراهم کند تا آنان بتوانند مالیات پرداخت کنند .

 نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان خواستار تفویض اختیار سازمان  امور مالیاتی به استان‌ها شد و گفت: تصمیم‌گیری در مورد پرونده‌های مالیاتی می‌تواند به نهایی شدن پرونده‌ها کمک کند .

وی خواستار در اختیار قرار دادن پرونده‌های مالیاتی ارجاع به  هیات‌های حل  اختلاف مالیاتی شد و اظهار کرد: نمایندگان اتاق با مطالعه پرونده‌ها می‌توانند نظر کارشناسی در مورد پرونده‌ها ارائه کنند .

روناسی خواستار استفاده از ظرفیت کانون کارشناسان دادگستری و حسابرسان مستقل در زمان صدور قرار بری پرونده‌های مالیاتی از سوی هیات‌های حل اختلاف مالیاتی شد و افزود: هیات‌های حل اختلاف در هنگام صدور قرار برای پرونده‌ها می‌تواند با هزینه مودی، بررسی پرونده مالیاتی را به کارشناسان مستقل از سازمان امور مالیاتی ارجاع دهند .

منبع: اتاق بازرگانی اصفهان

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر