اخبار
1397/05/13 01:48

پیشنهاد یک کارشناس شهرسازی؛ اصفهان طرح استراتژیک می‌خواهد نه طرح تفصیلی

یک کارشناس شهرسازی انعطاف پذیری در طرح‌ تفصیلی را امری ضروری دانست و گفت: طرح تفصیلی محدود کننده است و نمی تواند لحظه به لحظه بروز رسانی شود در صورتی‌که با توجه به شرایط مختلف در زمان های خاص طرح باید قابلیت انعطاف و تغییر را داشته باشد .

مهرداد کیهان‌فر اظهارکرد: طرح های تفصیلی از دهه هفتاد میلادی در بیشترهای شهرهای دنیا منسوخ شده است، این شهرها به سمت تدوین طرح‌های استراتژیک حرکت کرده اند .

وی افزود: در شهرهای کشور همچون اصفهان نیز طرح های استراتژیک که دارای قابلیت های بیشتری در مقایسه با طرح های تفصیلی هستند باید تهیه و اجرایی شود .

این کارشناس شهرسازی با بیان اینکه یکپارچه سازی دستگاه‌ها در اجرای طرح تفصیلی ضروری است، ادامه داد: در طرح های استراتژیک میان دستگاه های ذی ربط یکپارچگی و هماهنگی وجود دارد که همین مسئله سبب سرعت بخشیدن به اجرای طرح می‌شود و مانند طرح تفصیلی شاهد تاخیر زمان از تصویب طرح  تا زمان اجرا نخواهیم بود .

کیهان‌فر با بیان اینکه یکی از اصول طرح های جامع و تفصیلی استفاده از سرانه های مورد نیاز برای شهروندان است، گفت: متاسفانه طرح های تفصیلی پشت درهای بسته تصویب می شود در صورتی‌که این طرح ها نقش اساسی در زندگی مردم داشته و لازم است خود شهروندان در تصویب و اجرای آن مشارکت داشته باشند .

وی اضافه کرد: در طرح های استرتژیک نه تنها مردم مشارکت  و نقش تعیین کننده ای دارند، بلکه این طرح در زمان اجرای بر اساس شرایط موجود قابلیت تغییر دارد و به نوعی طرح بروزرسانی می شود .

این کارشناس شهرسازی خاطرنشان کرد: طرح تفصیلی محدود کننده است و نمی تواند لحظه به لحظه بروز رسانی شود در صورتی‌که با توجه به شرایط مختلف در زمان های خاص طرح باید قابلیت انعطاف و تغییر را داشته باشد .


منبع: ایمنا

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر