اخبار
1399/02/14 12:49

غیرتولیدی بودن اقتصاد، اَبَرچالش پیش روی ایران

وزیر اسبق اقتصاد، ابرچالش اقتصاد ایران را غیرتولیدی بودن اقتصاد دانست و گفت : نظام بانکی باید در خدمت تولید بوده و سهم اعتبارات تولید باید پیشتاز باشد .

به گزارش سازمان اقتصادی کوثر، محمدجواد ایروانی، وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست مجازی «راه‌کارهای دستیابی به جهش تولید»، جهش تولید را یک راهبرد تهاجمی علیه تحریم دانستند و در ادامه ظرفیت‌های گسترده کشور را برای جهش تولید در ابعاد مختلف برشمرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران توانست در حوزه توسعه منابع انسانی، سرمایه‌گذاری سنگینی داشته باشد، ضمن اینکه در حوزه علم و دانش، انرژی و ایجاد زیرساخت‌های مختلف و موقعیت جغرافیایی کشور در کریدور تجاری و مجاورت با کشورهای پرجمعیت و سواحل طولانی کشور، همه و همه بیانگر امکان‌پذیر بودن جهش تولید است، ضمن اینکه چالش‌ها در سه سطح مطرح است؛ اول در سطح راهبردی؛ چالش اصلی در مسیر تولید هم راستاسازی خرده سیستم‌های پولی، مالی، تجاری و اداری با تولید است، به‌گونه‌ای که «تولیدمحوری» در همه این خرده سیستم‌ها، باید دیده شود.

غیرتولیدی بودن اقتصاد، اَبَرچالش پیش روی ایران

ایروانی در ادامه افزود: ارزیابی دقیق این‌جانب نشان می‌دهد ابرچالش اقتصاد ایران غیر تولیدی بودن اقتصاد است؛ به‌طور مثال نظام بانکی باید در خدمت تولید باشد و سهم اعتبارات تولید باید پیشتاز باشد و این نسبت در ابتدای هرسال توسط بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ گردد.

وی افزود: نظام تجاری باید با تشویق صادرات موجب جهش تولید شود؛ ضمن اینکه نظام تجاری و سیستم تعرفه‌ها بایستی به‌دوراز فشارها و کاملاً تولید محور شود و ماده ۲۲ قانون دائمی برنامه¬های توسعه که مجوز واردات به‌صورت عام می¬دهد اصلاح شود. گفته‌شده که اگر یک شرکت دانش‌بنیان بخواهد ماشین¬آلات وارد کند باید با ارز آزاد باشد، ولی واردات محصولات نهایی همان تولید با ارز ۴۲۰۰ تومانی است و این ضد تولید است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اضافه کرد: دوماً لازم است در سطح میانی سه وزارت محوری صنعت، معدن و تجارت، وزارتخانه جهاد کشاورزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی با یک برنامه‌ریزی هماهنگ عمل کنند و در چهار محور برنامه‌ریزی کنند.

وی ادامه داد: چالش دیگر در سطح سوم یعنی سطح بنگاه‌ها نیز بهره‌وری باید محور کار قرار گیرد. بهره‌وری می‌تواند یک‌سوم رشد اقتصادی کشور را محقق سازد و سهم مهمی در جهش تولید دارد.

جهش تولید تنها پاسخ به تحریم‌ها نیست، بلکه حمله به تحریم است

ایروانی در پایان تصریح کردند: رهبر فرزانه انقلاب با خوانش دقیق نقشه دشمن و پیش‌بینی حملات آتی آن‌ها راهبرد تهاجمی را اعلام کرده‌اند؛ جهش تولید تنها پاسخ به تحریم‌ها نیست بلکه حمله به تحریم‌ها است و اگر این راهبرد به‌دقت عملیاتی شود استقلال کشور را به قله‌های بلندی ارتقا خواهد داد. وابستگی اقتصادی، استقلال ملی را خدشه‌دار می‌سازد و دست ما را زیر سنگ دشمن غدّار قرار می‌دهد؛ اغلب صاحب‌نظران و نظریه‌پردازان حوزه رهبری معتقدند که یکی از ویژگی‌های برجسته رهبران استراتژیک، قدرت تبدیل تهدید به فرصت است.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر