اخبار
1399/02/14 12:48

پرداخت ۴,۹۰۷ میلیارد تومان تسهیلات به سازندگان مسکن در سال ۹۸

بانک مسکن پارسال ۴۰ هزار فقره تسهیلات ساخت مسکن با رقم ۴,۹۰۷ میلیارد تومان به سازندگان پرداخت کرده است .

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، جزئیات عملکرد بانک مسکن در سال ۹۸ نشان می‌دهد که بیشترین رشد در پرداخت تسهیلات به حوزه ساخت و عرضه مسکن مربوط بوده است.

پارسال ۴۰ هزار و ۸۰۱ فقره تسهیلات ساخت با رقم کل ۴ هزار و ۹۰۷ میلیارد تومان توسط شعب بانک مسکن به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن پرداخت شد که این میزان تسهیلات از نظر تعداد از رشد ۳۹ درصدی و ار نظر ارزش تسهیلات رشد ۵۸ درصدی داشتند.

سال گذشته حجم ساخت و سازهای مسکونی در شهرهای مختلف از جمله تهران کمتر از ۲۰ درصد نسبت به سال ۹۷ افت کرد. این در حالی است که حجم معاملات خرید خانه در تهران بیش از ۳۰ درصد و در سایر شهرها تا ۵۰ درصد کاهش یافت.

حمایت بانک مسکن از تولید و عرضه خانه در شهرها طی سال گذشته سهم مؤثری در جلوگیری از سنگین‌تر شدن رکود ساخت و ساز ایفا کرد.

کارشناسان اقتصاد مسکن و مسئولان دولت از سال ۹۶ تاکنون بر رونق بخشی به بازار ساخت و ساز و سرمایه گذاری ساختمانی تاکید دارند. یک مسیر اصلی برای دستیابی به رونق عرضه مسکن حمایت بانکی در قالب پرداخت تسهیلات است که این اتفاق در سال ۹۸ توسط بانک مسکن شکل گرفت.

امسال نیز بانک مسکن برای تحقق شعار «جهش تولید» مجموعه‌ای از انواع تسهیلات با سقف‌های ریالی مناسب را برای پرداخت به سازندگان مسکن در نظر گرفته است.

سال گذشته تعداد ۱۸۹ هزا و ۱۷۴ فقره تسهیلات جعاله مسکن (یا همان تسهیلات مناسب تعمیرات منزل) توسط این بانک به خانواده‌ها برای انجام تعمیرات و بازسازی (پوشش هزینه‌های مربوطه) پرداخت شد. البته تعدادی از این تسهیلات توسط متقاضیان خرید مسکن با هدف استفاده ترکیبی از تسهیلات خرید و تسهیلات جعاله، دریافت شد.

تعداد تسهیلات جعاله پرداخت شده در سال گذشته ۱۶ درصد نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است. این تعداد تسهیلات با ارزش کل چهار هزار و ۶۳۴ میلیارد تومان پرداخت شده که به لحاظ ارزش رشد ۶۴ درصدی داشته است.

بانک مسکن تا سقف ۴۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله برای تعمیر و بازسازی واحدهای مسکونی به مالکان پرداخت می‌کند. مبلغ تسهیلات پس از بازدید کارشناس بانک تعیین و به مالک اعلام می‌شود.

بانک مسکن در سال ۹۸ تعداد ۴۰ هزار و ۱۸۳ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، ودیعه و تکمیل مسکن به ارزش کل یک هزار و ۲۵۶ میلیارد تومان به متقاضیان واجد شرایط پرداخت کرد.

سال گذشته تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن در کشور کاهش پیدا کرد. این کاهش در تهران و دیگر کلان شهرها بیشتر از مناطق دیگر بود.

کاهش تقاضای دریافت تسهیلات خرید مسکن موجب شد در سال ۹۸ تعداد تسهیلات دریافتی از بانک مسکن برای خرید خانه ۳۱ درصد افت کند.

سال گذشته ۲۲۸ هزار و ۹۴۹ فقره تسهیلات خرید مسکن توسط شعب بانک مسکن در سراسر کشور به متقاضیان خرید خانه پرداخت شد. مجموع ارزش تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در سال ۹۸ رقمی برابر با ۹ هزار و ۶۷۴ میلیارد تومان بوده است.

برپایه این گزارش، کل تسهیلاتی که بانک مسکن در سال گذشته به همه حوزه‌ها پرداخت کرد از نظر تعداد ۶۳۶ هزار و ۷۲۳ فقره و از نظر ارزش نیز معادل ۳۰ هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان بوده است. ارزش این تسهیلات رشد ۱۷.۵ درصدی داشته است.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر