اخبار
1399/02/17 11:51

ورود ۱۰۰ قطعه فلامینگو مهاجر به تالاب

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به آبگیری حدود ۲۲ درصد سطح تالاب گاوخونی، گفت: حدود یکصد قطعه فلامینگو در اوایل سال ۱۳۹۹ وارد گاوخونی شده است که البته با توجه به وسعت تالاب احتمالا تعداد فلامینگوهای مهاجر حدود ۱۳۰ قطعه است .

حسین اکبری در گفت وگو با ایسنا با اعلام آخرین وضعیت تالاب بین المللی گاوخونی اظهار کرد: با توجه به تحویل نوبت دوم حقابه کشاورزان شرق اصفهان، تامین حقابه های زیست محیطی زاینده رود بزرگ و تالاب بین المللی گاوخونی به عنوان یکی از مهمترین محورهای کاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان همواره و به طور جدی در سطوح مختلف استانی و ملی پیگیری شده، همچنین تامین این حقابه ها از مطالبات جدی سازمان های مردم نهاد و عموم مردم است .

وی افزود: پس از سالیان طولانی خشکی کامل تالاب و در بسیاری از مواقع رودخانه زاینده رود، سرانجام در اواسط مهر ماه ۱۳۹۸ آب از سد رودشتین واقع در ۸۵ کیلومتری تالاب به سمت ورزنه و ایستگاه شاخ کنار طی چهار نوبت به صورت چند روزه و موقت آب به سمت تالاب گاوخونی رهاسازی شد .

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ در مجموع حدود ۴۱ میلیون مترمکعب آب و پساب از بند شاخ کنار وارد تالاب گاوخونی شد، گفت: بخش اعظم این مقدار آب و بخش کمتر آن پساب بوده است .

وی توضیح داد: در مدت یاد شده بیشترین حجم آب در ماه های مهر، آبان و آذر و همزمان با پایان فصل کشاورزی بوده و مجموعا حدود ۲۶ میلیون مترمکعب و کمترین حجم در دی ماه، بهمن و اسفند و مجموعا حدود ۱۵ میلیون مترمکعب آب به تالاب وارد شده است. در این مدت بالاترین دبی وارده به ایستگاه شاخ کنار در مجاورت تالاب ۱۱ مترمکعب در ثانیه و پایین ترین دبی ۶۰۰ لیتر در ثانیه ثبت شده است .

اکبری همچنین اضافه کرد: در بازه زمانی فوق طی زمان هایی که آب رهاسازی نشده بود نیز به صورت متغیر حدود ۶۰۰ لیتر تا ۲ متر مکعب در ثانیه مخلوطی از پساب زهکش های کشاورزی و آب وارد گاوخونی شد .

وی تاکید کرد: ۴۱ میلیون متر مکعب مورد اشاره در واقع حدود ۲۲ درصد حداقل نیاز آبی گاوخونی را پوشش می دهد، چرا که حداقل نیاز آبی گاوخونی برای حفظ کارکردهای اکولوژیک آن و برای پهنه تالاب براساس نیازسنجی و مطالعات دانشگاه های معتبر ۱۷۶ میلیون مترمکعب در سال و برای پایداری جریان آب در رودخانه ۱۳۷ میلیون مترمکعب است و در مجموع حداقل حقابه زیست محیطی سالیانه رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی ۳۱۳ میلیون مترمکعب برآورد شده است .

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه میزان آب وارد شده به تالاب، موجب آبگیری قسمت های شمالی گاوخونی شده است، اظهار کرد: این آب کمتر در سطح تالاب باقی مانده و بیشتر سبب رطوبت لایه های زیرین گاوخونی پس از سال ها خشکی شده است که می تواند مانع حرکت ریزگردها شود، اما از نظر بازگشت حیات واقعی بیولوژیک و پرندگان مهاجر تاثیر چندانی نداشته است .

وی افزود: با این حجم از آبگیری تالاب براساس سرشماری محیط زیست حدود ۳۴۰ قطعه پرنده از ۱۰ گونه متفاوت در زمستان ۱۳۹۸ و حدود یکصد قطعه فلامینگو در اوایل سال ۱۳۹۹ وارد گاوخونی شده است که البته با توجه به وسعت تالاب احتمالا تعداد فلامینگوهای مهاجر وارده حدود ۱۳۰ قطعه است .

اکبری اضافه کرد: به طور معمول فلامینگوها از ابتدای پاییز و در مسیر مهاجرت بین المللی و زمستانه خود از سرزمین های مختلف شمالی همچون سیبری، شمال اروپا و یا قطب شمال به اراضی جنوبی و گرمتر مهاجرت می کنند که تالاب های ایران از جمله گاوخونی از زیستگاه های مهم و پذیرای این پرندگان است .

وی با اشاره به موقعیت راهبردی گاوخونی در مسیر پرندگان مهاجر، اظهار کرد: متاسفانه طی ۱۵ سال اخیر به غیر از سال ۱۳۹۸ که حدود یک پنجم حقابه تالاب تامین شد، آبی به پهنه گاوخونی نرفت و خشکی تالاب در سالیان طولانی بر مسیر مهاجرت پرندگان تاثیر گذاشت و اکنون پرندگان کمتری وارد گاوخونی می شوند .

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان ابراز امیدواری کرد با تامین حقابه های زیست محیطی و هم افزایی در سطح استانی و ملی و همچنین مشارکت عمومی دوباره بتوانیم شاهد تنوع حیات زیستی گیاهی و جانوری در این تالاب  باشیم .

وی با بیان اینکه فلامینگوها در مسیر مهاجرت بهاری خود در تالاب هستند و زمان حضور آنها در گاوخونی بستگی به میزان آب و همچنین شرایط آب و هوایی دارد، تاکید کرد: این حضور موقتی و فصلی بوده و با گرم شدن هوای اصفهان، فلامینگوهای مهاجر، گاوخونی را ترک و به سمت مناطق شمالی ادامه مسیر خواهند داد .

اکبری تصریح کرد: ورود همین مقدار فلامینگو به تالاب بسیار ارزشمند است و نشان می دهد اگر اقدامی برای احیای تالاب برداشته شود می توان به بازگشت حیات به گاوخونی همانند تنوع زیستی درخشان آن همانند گذشته تاریخی و در زمان های پر آبی سالهای دور امیدوار باشیم .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
طراحی سایت : پیام گستر